Dzisiaj: Wtorek 26 listopada 2024

Nowe możliwości mObywatela

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 5 =
Link
3 + 5 =
1920x810
Od dzisiaj (14.07) do życia wchodzą nowe udogodnienia w rządowej aplikacji mObywatel – od teraz zrównuje ona elektroniczne dokumenty z ich tradycyjnymi odpowiednikami.
Co daje nam mobilny dokument tożsamości? Tłumaczymy poniżej.
 

Od piątku (14.07) nie trzeba już nosić ze sobą dowodu osobistego. Teraz bowiem wylegitymujemy się mDowodem z aplikacji mObywatel. I chociaż nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności - to mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.
 
Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r. Istnieją również dwa przypadki, podczas których mDowodem nie będzie można się posłużyć. Kiedy będziemy chcieli złożyć wniosek o nowy dowód osobisty lub przekroczyć granicę kraju. W tych przypadkach nadal będziemy musieli okazywać się tradycyjnym dowodem osobistym.

Ponadto od sierpnia 2023 z aplikacji będą mogli korzystać także świeżo upieczeni kierowcy, którzy po pozytywnie zdanym egzaminie będą czekać na odbiór plastikowego dokumentu. Tym samym do wydziału komunikacji będą mogli pojechać autem w oparciu o mPrawoJazdy.

Jak informuje resort cyfryzacji wdrażana jest też usługa "Bezpieczny autobus" skierowana do osób, które wysyłają dzieci na kolonie lub same mają ruszyć w podróż autobusową. "Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC" - czytamy w komunikacie.

Uruchomione zostały także e-szkolenie dla obywateli " Potwierdź tożsamość mDowodem" dostępne dla każdego pod adresem
https://www.gov.pl/web/szkolenia.
Aktualne informacje na temat aplikacji i jej funkcji można uzyskać na stronie
https://info.mobywatel.gov.pl/. 
 
← powrót