Dzisiaj: Wtorek 07 stycznia 2025

Hołd dla powstańców warszawskich

Proszę określić gdzie leży problem:
6 + 5 =
Link
6 + 5 =
DSC_7580
1 sierpnia 1944 r, czyli dokładnie 79. lat temu wybuchło w naszym kraju Powstanie Warszawskie. Rokrocznie piotrkowianie pamiętają o tych krwawych wydarzeniach i oddają hołd rodakom, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Dziś punktualnie o godz. 17.00 na terenie całego miasta rozległ się dźwięk syren systemu alarmowania i ostrzegania. Był to z jednej strony trening tego sytemu, choć głównie wiązał się on z "Godziną W", czyli z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego - jednego z najbardziej krwawych zrywów narodowo-wyzwoleńczych w historii Polski.
Dzwięk trwał nieprzerwanie przez około minutę. W tym czasie część przechodniów zatrzymywała się na chodnikach, aby oddać hołd bohaterom walk o niepodległość naszego kraju. ​Uroczystość uświetnili swoją obecnością kombatanci oraz strzelcy z jednotki strzeleckiej wraz z pocztem sztandarowym.

Tuż po zakończeniu treningu alarmowania przedstawiciele władz miasta, parlamentu, organizacji, stowarzyszeń i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza przy placu Kościuszki. Następnie zebrani przeszli pod tablicę upamiętniającą piotrkowianina generała Stefana "Grota" Roweckiego, która wmurowana jest w elewację kamienicy przy ul. Słowackiego 1. To właśnie w tym budynku wychował się współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego i pierwszy Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) i Armii Krajowej (AK).

W imieniu piotrkowian honor i cześć poległym powstańcom oraz osobom cywilnym pomordowanym przez okupanta oddali wiceprezydent Andrzej Kacperek i wiceprzewodnicząca Rady Miasta Wiesława Olejnik.
- To bardzo ważny dzień nie tylko dla Warszawy, ale także dla nas piotrkowian. W pełni zdajemy sobie sprawę z roli jaką odegrał piotrkowianin Stefan "Grot" Rowecki. Za Powstanie Warszawskie zapłacił najwyższą cenę. Jak podają historycy, kilkanaście godzin po jego wybuchu, został zgładzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Myślę, że powinniśmy przypominać to niezwykle istotne dla nas wszystkich wydarzenie. Ważne, aby młodzież pamiętała o tym bohaterskim zrywie polskiego społeczeństwa oraz ofiarach Powstania Warszawskiego i zniszczeniach jakie miały miejsce w trakcie powstania, a także bestialskich mordach jakie na warszawiakach popełniali Niemcy - powiedział tuż po uroczystości wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek.
← powrót