Dzisiaj: Czwartek 09 stycznia 2025

Czy Piotrków jest wielonarodowościowy?

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 3 =
Link
4 + 3 =
1211121211
Aż 45 różnych narodowości wchodzi w skład społeczeństwa Piotrkowa Trybunalskiego. Obecnie w naszym mieście zameldowane są 604 osoby innej narodowości niż polska. Obcokrajowcy stanowią blisko 1% populacji miasta.
O tym ile cudzoziemców jest na terenie naszego miasta, mówią rejestry prowadzone przez Referat Ewidencji Ludności piotrkowskiego magistratu. Z informacji przekazanych przez urzędników wynika, że na pobyt stały i czasowy w stałe w Piotrkowie są zameldowane 604 osoby. Obcokrajowcy pochodzą z 45 krajów świata i stanowią oni blisko 1% wszystkich mieszkańców naszego miasta. 

Obecnie najwięcej zameldowanych cudzoziemców - i to nie powinno dziwić - pochodzi z Ukrainy. Jest to 446 osób. Drudzy pod względem liczebności to Białorusini. W Piotrkowie mieszka 20 osób tej narodowości. W naszym mieście zameldowanych jest również 16 Gruzinów, 10 Mołdawian, 8 Amerykanów. Nie brakuje też bardziej "egzotycznych" obywateli takich państw, jak: Kenia, Liban, Maroko czy Nigeria. Są też przedstawiciele azjatyckich krajów: Chiny, Irak, Iran, Kazachstan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Turkmenistan, Uzbekistan czy Wietnam.

Spośród migrantów przebywających na terenie naszego miasta oprócz tych z Europy nie brakuje również obcokrajowców przybyłych z innych kontynentów. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę cudzoziemców zameldowanych na pobyt stały lub czasowy z podziałem na obywatelstwa (dane na 1 września 2023 roku):

Aktualnie w Piotrkowie Trybunalskim zameldowanych jest łącznie 66.813 osób.




Przypominamy, że dla podkreślenia wielonarodowości naszego miasta kilkanaście lat temu stworzyliśmy produkt turystyczny pod nazwą "Trakt Wielu Kultur"
Trasa „Traktu” liczy 1 kilometr 273 metrów i uwypukla budowle historyczne oraz miejsca, które piotrkowianom od lat kojarzą się z wielokulturową przeszłością.  „Trakt” zaczyna się od dworca PKP (dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej). Obok niego znajduje się XX-wieczna wieża ciśnień, gruntownie odnowiona w 2008 roku. 
Dalej trasa biegnie jedną z najdłuższych ulic miasta – Juliusza Słowackiego, łączącą starą i nową część Piotrkowa Trybunalskiego. Idąc ulicą Słowackiego, mijamy przepiękną cerkiew prawosławną, gmach Sądu Okręgowego i dwa kościoły katolickie - oo. Bernardynów i Panien Dominikanek. Dochodzimy do placu Kościuszki i widzimy dobrze zachowaną część murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku. Następnie ulicą Sieradzką kierujemy się do Rynku Trybunalskiego. 
Piotrkowska Starówka tworzy malowniczy średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kościołami w tle. Z rynku ulicą Zamkową  - obok zamku Zygmunta Starego, gdzie odbywały się Trybunały Koronne - zmierzamy w stronę ulicy Jerozolimskiej. Tutaj przy budynku dawnej Wielkiej Synagogi, w którym dziś mieści się Archiwum Państwowe, kończy się trasa „Traktu”.

← powrót