Dzisiaj: Czwartek 14 listopada 2024

Czujni na czad

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 6 =
Link
4 + 6 =
DSC_9519
35 czujek tlenku węgla przekazał Urząd Miasta dla piotrkowskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. Urządzenia trafiły dziś (17.11) do rodzin wytypowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Piotrkowski magistrat ufundował 35 czujników tlenku węgla dla Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na rok 2023 pod nazwą „Bezpieczne Miasto”.

Strażacy podczas prowadzonej akcji profilaktycznej „Z czujką czadu i tlenku węgla żyje się bezpieczniej" odwiedzili dzisiaj (17.11) mieszkańców miasta (wskazanych wcześniej przez MOPR) korzystających w swoich mieszkaniach z kotłów węglowych lub gazowych. Akcja ma na celu zapobiec nieszczęściom, jak zatrucie tlenkiem węgla czy pożar, do których szczególnie dochodzi w okresie zimowym.
 
- Czujka tlenku węgla jest bardzo ważna bo wykryje nam zagrożenie bezbarwne, bezwonne, bezzapachowe. Dzięki niej mieszkaniec jest w stanie zareagować i wezwać pomoc. Kampanie, które są prowadzone już co roku pokazują zwiększoną świadomość osób, które utrzymują taką czujkę. Zdarzyło się nam, że na stanowisko kierowania zadzwoniono, że taka czujka weszła w stan alarmu "i co należy zrobić?". Widzimy tą różnicę, że dzięki detektorowi mieszkańcy są bardziej czujni - mówi strażak kapitan Mariusz Pietraszczyk, Naczelnik Wydziału Kontrolno – Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, który dystrybuował czujki do wytypowanych rodzin.
 
W przypadku, gdy czujka zadziała (sygnał dźwiękowy), należy przede wszystkim niezwłocznie przewietrzyć pomieszczenie i oczywiście ewakuować się. Jeśli dojdzie do wyciszenia alarmu, należy wrócić, zobaczyć co się dzieje oraz zweryfikować źródło potencjalnego wystąpienia zagrożenia emisji tlenkiem węgla.
- Jeżeli dojdzie do ewentualnych objawów zatrucia np. nudności, bóle głowy należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112 – podsumowuje strażak kapitan Tomasz Glinka.
← powrót