Studenci oraz wykładowcy Akademii Piotrkowskiej uroczyście rozpoczęli nowy rok akademicki. Podczas inauguracji, która odbyła się we wtorek (1.10) miała miejsce immatrykulacja – symboliczne wprowadzenie nowych studentów do grona akademickiego.
Inauguracja roku akademickiego to wyjątkowy moment dla całej społeczności uczelni, a w szczególności dla studentów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi Akademii Piotrkowskiej. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem rektora, a następnie odbyła się immatrykulacja – wybrani studenci złożyli ślubowanie i zostali pasowani na żaków. Wspólnie z chórem akademickim odśpiewano hymn studencki „Gaudeamus igitur”.
- Wynik rekrutacji jest o wiele lepszy, niż zakładaliśmy. W tym roku prawie 400 studentów rozpocznie naukę w Akademii Piotrkowskiej na studiach dziennych oraz niestacjonarnych. Cały czas spływają teczki, pomimo że zakończyliśmy już rekrutacje, to i tak dalej mamy zainteresowane osoby. Łącznie na Akademii Piotrkowskiej uczy się około 1000 studentów, mam nadzieje, że ta liczba będzie rosnąć. Nowy rok to dla uczelni możliwości rozwoju, muszą pojawić się nowe kierunki spoza nauk humanistycznych i społecznych. Będą to kierunki związane z nauką o zdrowiu oraz kierunki techniczne – mówił Rektor uczelni prof. Jacek Bonarek
Przemówienie wygłosił także prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Juliusz Wiernicki, który podkreślił znaczenie uczelni dla miasta i jego mieszkańców. – To, że Akademia Piotrkowska jest wpisana na stałe w funkcjonowanie miasta Piotrkowa Trybunalskiego, jest dla wszystkich oczywiste. Gwarantuje, że dołożę wszelkich starań jako prezydent miasta, do tego by Akademia Piotrkowska mogła się rozwijać. Aby ambicje uczelni mogły rozwijać się z nami. Akademia musi być miejscem ludzi ambitnych, tak jak cały Piotrków musi być miejscem ludzi ambitnych. Musimy się rozwijać i będziemy to mogli robić razem ze studentami Akademii Piotrkowskiej.
Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny pt. „Cyfryzacja a życie zawodowe”, który wygłosił prof. Richard Giesen z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.