Dzisiaj: Piątek 25 kwietnia 2025

Prawie 10 milionów dla trzech piotrkowskich szkół

Proszę określić gdzie leży problem:
4 + 1 =
Link
4 + 1 =
Trzy piotrkowskie szkoły ponadpodstawowe od września tego roku będą realizowały pięć projektów edukacyjnych. W nowoczesny sprzęt dydaktyczny zostaną doposażone pracownie zawodowe, uczniowie zdobędą nową wiedzę i umiejętności przydatne na rynku pracy, odbędą również staże zawodowe w najlepszych piotrkowskich firmach, a nauczyciele zdobędą nowe kwalifikacje.


Nowoczesne szkoły zawodowe – inwestycja w przyszłość uczniów i nauczycieli

Większa zdawalność egzaminów zawodowych, rozwój kompetencji uczniów i nauczycieli oraz lepiej wyposażone pracownie – to tylko niektóre z korzyści realizowanych projektów edukacyjnych w piotrkowskich szkołach zawodowych. Wartość inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego niemal 10 milionów to dofinansowanie unijne. W czwartek (24 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi umowy na dofinansowanie projektów podpisali prezydent Juliusz Wiernicki oraz Izabela Wroniszewska, skarbnik miasta. W spotkaniu uczestniczyła także Marta Janik, kierownik Biura Funduszy Zewnętrznych.

W sumie, w ciągu najbliższych dwóch lat (rok szkolny 2025/2026 i 2026/2027) 484 uczniów weźmie udział w specjalistycznych szkoleniach i dodatkowych zajęciach edukacyjnych, 345 uczniów skorzysta ze staży uczniowskich, a 34 nauczycieli odbędzie specjalistyczne szkolenia. Doposażone zostaną pracownie w ZSP nr 1: mechatroniczno-robotyczna, informatyczna, elektryczno-elektroniczna, w ZSP nr 4: pracownia fryzjerska i dwie pracownie gastronomiczne (sala A i zaplecze I – pracownia obsługi, konsumenta i pomieszczenie gospodarcze), a w ZSP nr 5 dwie pracownie ekonomiczne i pracownia rachunkowości.

Oto szczegóły pięciu projektów, które zrealizują trzy piotrkowskie szkoły średnie:

Informatyk Jutra – ZSP 1
Projekt skierowany do 100 przyszłych techników informatyków to specjalistyczne zajęcia z zakresu nowoczesnej diagnostyki i naprawy ekologicznych pakietów elektronicznych, administracji systemem Linux i bezpieczeństwa informacji. 70 uczniów odbędzie również staże zawodowe w lokalnych firmach, zdobywając cenne doświadczenie. Szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt komputerowy w trzech pracowniach, co znacząco podniesie jakość kształcenia.

Wartość projektu: 2 074 351,20 zł
Dofinansowanie UE: 1 866 916,08 zł

Kształcenie zawodowe na 6 – ZSP 1
100 uczniów kształcących się na kierunkach technik elektronik i technik elektryk weźmie udział w zajęciach z nowoczesnych metod montażu i ochrony elektroniki. Staże zawodowe odbędzie 70 uczestników. Inwestycja obejmuje również zakup zrobotyzowanej linii do nauki programowania, co pozwoli realizować praktyczną naukę na poziomie zgodnym z wymaganiami rynku.

Wartość projektu: 2 086 505,28 zł
Dofinansowanie UE: 1 877 854,75 zł

MY fachowcy – ZSP 1
Głównym celem projektu jest poprawa zdolności do zatrudnienia 100 uczniów (technik mechatronik i technik robotyk), obejmujących m.in. dodatkowe zajęcia z nowoczesnych metod lutowania, programowania zrobotyzowanego stanowiska przemysłowego oraz ochronę antystatyczną w mechatronice. Ponadto 70 uczniów odbędzie staże zawodowe w firmach współpracujących ze szkołą.
 
Szkoła wzbogaci się o zrobotyzowaną modułową linię do nauki programowania, niezbędną do przeprowadzenia egzaminów zawodowych oraz dostosowaną do wymagań Przemysłu 4.0.

Wartość projektu: 2 077 542,72 zł
Dofinansowanie UE: 1 869 788,44 zł

Wizjonerzy stylu i smaku – ZSP 4
Ten projekt wesprze 110 uczniów i 6 nauczycieli z kierunków gastronomicznych i fryzjerskich. W ramach działań zostaną zmodernizowane sale zawodowe i zakupiony nowoczesny sprzęt, 80 uczniów odbędzie staże zawodowe, zorganizowane zostaną kursy kulinarne, fryzjerskie, warsztaty z obsługi klienta i technologii, prowadzone będą zajęcia ekologiczne i doradcze oraz szkolenia dla nauczycieli.

Wartość projektu: 1 924 313,28 zł
Dofinansowanie UE: 1 731 840,88 zł

Liczę, rachuję, wszystko zapamiętuję – ZSP 5
Projekt przeznaczony jest dla 74 uczniów i 6 nauczycieli technikum ekonomicznego i rachunkowości. Oferuje: nowoczesne pracownie z komputerami i monitorami interaktywnymi, kursy zawodowe, prawo jazdy, obsługę programów i symulacje biznesowe, 55 uczniów odbędzie praktyki w firmach, zajęcia przygotowujące do egzaminów i matury, warsztaty ekologiczne i doradztwo zawodowe, szkolenia dla nauczycieli z rachunkowości i finansów.

Wartość projektu: 2 894 903,56 zł
Dofinansowanie UE: 2 605 413,18 zł

Wkład własny wszystkich projektów to w sumie 1,1 miliona złotych. Dzięki tym inicjatywom lokalne szkoły staną się nowoczesnymi ośrodkami kształcenia zawodowego, a ich absolwenci – dobrze przygotowanymi specjalistami, gotowymi na wyzwania rynku pracy.
← powrót