Dzisiaj: Czwartek 23 stycznia 2025

Nagrody Urzędu Miasta

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 1 =
Link
7 + 1 =

Urząd Miasta zdobywa nagrody i wyróżnienia. Zobacz jak pracujemy na opinie mieszkańców i specjalistów od ocen administracji samorządowej w Polsce.

rating dyplom z literą aPiotrków Trybunalski otrzymał w 2018 roku wysoką ocenę wiarygodności kredytowej, czyli tzw. rating. Oceny wiarygodności finansowej samorządu dokonywała Polska Agencja Ratingowa INC Rating. Podczas szczegółowej analizy eksperci wzięli „pod lupę” ostatnich dziesięć budżetowych lat.
Rating dla Piotrkowa Trybunalskiego określono na poziomie A, czyli bardzo wysoko. Oznacza on niski poziom ryzyka dla inwestorów i instytucji finansujących.
W kwietniu 2019 roku ukazała się aktualizacja ratingu naszego miasta. Eksperci po raz kolejny wysoko ocenili stopień finansów Piotrkowa utrzymując ocenę na poziomie inwestycyjnym "A".
Przygotowana analiza nie służy tylko ocenie stanu aktualnego, ale także pokazaniu perspektyw na przyszłość. Piotrków Trybunalski ma rating stabilny.






perła internetu 2017 dyplomyPiotrków Trybunalski powtórzył sukces sprzed roku w rankingu "Perły Samorządu" przygotowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Obroniliśmy tytuł "Internetowej Perły Samorządu" oraz wyróżnienie w kategorii "włodarz".
Galę podsumowująca ranking "Perły Samorządu 2017" zorganizowano w czwartek (25.05.2017) w gdyńskim Muzeum Emigracji.Ideą rankingu jest wybranie najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miast poniżej 100 tys. mieszkańców i miast powyżej 100 tys. mieszkańców w Polsce.


trzy dyplomyPiotrków Trybunalski okazał się wielkim triumfatorem plebiscytu Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2016”. Wygraliśmy jedną kategorię, a w dwóch pozostałych mamy wyróżnienia.
Nagrody dla najlepszych samorządów i włodarzy wręczono podczas uroczystej gali, którą we wtorek (24.05.2016) zorganizowano w Teatrze Kamienica w Warszawie. Piotrków Trybunalski wygrał kategorię „Internetowa Perła Samorządu” wśród miast do 100 tys. mieszkańców. O zwycięstwie zdecydowała jakość strony internetowej oraz szeroki dostęp do internetowych usług. Nasze miasto otrzymało wyróżnienia wśród miast do 100 tys. mieszkańców w dwóch pozostałych kategoriach plebiscytu: włodarz oraz samorząd.


Euro Crest Award sekretarz urzędu i wręczający nagrodęPiotrków Trybunalski jest jednym z liderów informatyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Nasze miasto zostało uhonorowane prestiżowym wyróżnieniem Euro Crest Award przyznawanym miastom z krajów należących do Grupy Wyszehradzkiej.
Nagrodę wręczono (13.04.2015) podczas międzynarodowej konferencji V4DIS w Hradec Kralove. Wyróżnienie z rąk Premysla Sobotki, Wicemarszałka Senatu Republiki Czeskiej odebrał Bogdan Munik, Sekretarz Miasta, który podczas uroczystości opowiadał o nowościach informatycznych, które systematycznie wprowadzane są w piotrkowskim magistracie i jednostkach organizacyjnych miasta. Konferencja V4DIS w Hradec Kralove jest największym tego typu wydarzeniem w Europie Środkowo-Wschodniej.
 

złota małpa 2014 logo z napisami o nagrodziePiotrkowski magistrat jest liderem samorządowej cyfryzacji w Polsce! Nasze miasto zostało wyróżnione w prestiżowym ogólnopolskim konkursie ZŁOTA@ 2014 - SAMORZĄDOWY LIDER CYFROWEJ POLSKI. Wyniki ogłoszono podczas 18. Konferencji "Miasta w Internecie", która odbyła się w Gdańsku. Nagrodę z rąk organizatorów odebrał Sekretarz Miasta Bogdan Munik. Piotrków Trybunalski został nagrodzony w kategorii gmin miejskich.



 

bezpieczny urząd certyfikat"Bezpieczny Urząd" to znak poświadczający bezpieczeństwo, wiarygodność oraz efektywność zarządzania Urzędem. To gwarancja przejrzystości i etyki działania oraz poszanowania praw klientów. Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał taki certyfikat po kompleksowym audycie oraz podjęciu niezbędnych działań pokontrolnych w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa i zarządzania, a także spełnieniu obowiązujących uregulowań prawnych.

 










 


 

Pozory mylą certyfikatPiotrków Trybunalski w 2011 roku uczestniczył w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Komendę Główną Policji i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Celem akcji było zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży w sklepach na terenie całej Polski, że dorosły wygląd nie oznacza pełnoletności upoważniającej do zakupu napojów alkoholowych. Działania prewencyjne kampanii miały na celu ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej. Otrzymany certyfikat świadczy o aktywnym udziale władz miasta w kampanii "Pozory mylą, dowód nie".







 



 

ranking 2011 dyplomTygodnik Newsweek opublikował (9.05.2011 r.) ranking najlepszych - spośród 107 - prezydentów polskich miast. „Oceniając poszczególnych szefów miast, skupiliśmy się na ich aktywności w ostatnim roku. Badaliśmy wskaźniki ekonomiczne w trudnym, kryzysowym czasie: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu i zdolność przyciągania inwestorów. Sprawdziliśmy, jak prezydenci radzą sobie z problemami społecznymi, czy inwestują w kulturę, edukację, rekreację, sport” – tak kryteria oceny przedstawia Newsweek. Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztof Chojniak znalazł się w czołowej piętnastce rankingu (12 miejsce). Według Newsweeka są to liderzy wśród liderów ponieważ do drugiej rundy przeszli prezydenci 25 miast. Spośród nich wybrano pierwszą piętnastkę.

 





 

nagroda dyplom W październiku 2010 roku Piotrków Trybunalski został najlepszym miastem na prawach powiatu w województwie łódzkim i piątym w Polsce w czwartej edycji rankingu Gazety Prawnej „Europejskia Gmina – Europejskie Miasto”. Ranking wskazuje, które samorządy w Polsce mogą poszczycić się największymi osiągnięciami w pozyskiwaniu środków unijnych.

Pod uwagę brano kilka kryteriów, m.in. wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne.




 






 

Newsweek okładka pismaPiotrków Trybunalski zajął pierwsze miejsce w rankingu 10-lecia powiatów tygodnika Newsweek Polska.
Uplasował się na pierwszym miejscu w kategorii miasta na prawach powiatu i został powiatem grodzkim dziesięciolecia.
„Jak zostać powiatem lub gminą dziesięciolecia? Trzeba nie wpadać w rutynę, inwestować w szkolenia, korzystać z funduszy unijnych i rozwijać zieloną energię” -  tak w krótki sposób „Newsweek Polska” skomentował wyniki rankingu. Piotrków Trybunalski uplasował się na pierwszym miejscu w kategorii miasta na prawach powiatu i został powiatem grodzkim dziesięciolecia! Warto podkreślić, że nasze miasto wyprzedziło pozostałe 64 powiaty grodzkie - w tym stolicę województwa Łódź.
W rankingu brane było pod uwagę wiele aspektów działania lokalnych samorządów  – od wykorzystania swego położenia, poprzez działania proekologiczne i informatyzację aż po rozwój inwestycji.  Szczególne uznanie zyskał Piotrków Trybunalski za pozyskiwanie środków unijnych na inwestycje oraz za wykorzystanie położenia w rozwoju miasta jako centrum logistycznego.  
W artykule, przybliżającym zwycięskie powiaty, podkreślona została  wielokulturowość Piotrkowa Trybunalskiego i oparty na niej projekt "Trakt Wielu Kultur" - w kontekście sięgania po pieniądze unijne:
"Cały projekt odnowienia zabytkowej trasy będzie kosztował 22,5 mln złotych. Miasto wyda zaledwie cztery miliony. Na resztę inwestycji, ponad 16 milionów. Piotrków dostał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej".
Ponadto wymienia najważniejsze dla miasta inwestycje: budowę nowej hali sportowej za 10 milionów złotych, schroniska dla zwierząt za 2,5 mln, modernizację stadionu miejskiego oraz budowę bloków socjalnych. Dziennikarz zwraca uwagę na to, że inwestycje w dużej mierze są finansowane z funduszy unijnych.
Miasto wykorzystuje swój największy atut - położenie geograficzne - niedaleko autostrad A1 i A2. Atutem dodatkowym to lotnisko z ponad kilometrowym pasem asfaltowym - dodaje. Dzięki takim zaletom na obrzeżach miasta powstały centra logistyczne (takie jak np.Ikea), czy fabryka Haering.

rzeczpospolita logo"Rzeczpospolita": Piotrków mistrzem unijnych dotacji...
Piotrków Trybunalski jest najskuteczniejszym miastem na prawach powiatu pod względem wykorzystywania środków z Unii Europejskiej donosi ranking „Rzeczpospolitej”, który ukazał się w specjalnym dodatku do gazety „Europejski  samorząd”. „Ubiegły rok był dla miasta wyjątkowy, jeśli chodzi o pozyskiwanie unijnych środków – po raz pierwszy Piotrków sięgnął po naprawdę dużą pomoc” – czytamy w materiale Magdaleny Lemańskiej, który podsumowuje ranking Rzeczpospolitej. Głównym projektem, dzięki któremu Piotrków uplasował się na pierwszej pozycji jest „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”. Jesienią 2009 roku prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak podpisał umowę na dofinansowanie projektu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewającą na blisko 160 mln zł. „Dzięki modernizacji oczyszczalni Piotrków będzie mógł zapewnić usługi wodno-kanalizacyjne w standardach jakości zgodnych z przepisami i polskimi, i unijnymi. Poprawi się też jakość wody” – czytamy w materiale.
W artykule, przybliżającym zwycięskie powiaty, podkreślony został także projekt Trakt Wielu Kultur - w kontekście sięgania po pieniądze unijne: „Jedną z najciekawszych ubiegłorocznych inwestycji realizowanych przy uzyskanym w ubiegłym roku wsparciu z UE jest jednak skromniejszy finansowo choć też spory projekt, który pomoże miastu zabłysnąć wśród turystów. To Trakt Wielu Kultur – program, który ma na celu odrestaurowanie zabytkowej części (jadąc Traktem, mija się m.in. cerkiew prawosławną, mury obronne Stare Miasto, Zamek Królewski i Wielką Synagogę). Piotrków odrestaurowuje elewacje budynków, przebudowuje ulice, ale też rozbudowuje system monitoringu wizyjnego” – czytamy dalej.
Ponadto dziennikarz wymienia także inne ważniejsze dla miasta inwestycje, m.in. rozbudowę ulicy Łódzkiej czy budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

„Ale Piotrków nie inwestuje z wykorzystaniem unijnych pieniędzy wyłącznie w nieruchomości. Stawia też na mieszkańców: w poprzednich latach opracował m.in. programy wsparcia młodzieży z terenów wiejskich i kursy językowe dla pracujących. Teraz najbliższe plany miasta związane z wykorzystaniem unijnych pieniędzy przewidują wyrównywanie różnic w wykształceniu dzieci w wieku szkolnym” – podsumowuje dziennikarz.

Piotrków Trybunalski poza najskuteczniejszym miastem na prawach powiatu w wykorzystywaniu środków europejskich uplasował się także w pierwszej dziesiątce pod względem innowacyjności, w tej samej kategorii. Na wysoki wynik kluczowy wpływ miała decyzja o informatyzacji Urzędu Miasta. Z udziałem środków unijnych zrealizowano projekt "E-Urząd" zmieniający obraz magistratu. Wprowadzono elektroniczny obieg dokumentów, bezpłatne strefy bezprzewodowego internetu tzw. hotspoty, portal geodezyjny a także elektroniczną obsługę interesantów, która znacznie skraca czas oczekiwania na wydawanie decyzji. W trakcie realizacji jest projekt przekształcenia zasobów geodezyjnych z analogowych na postać cyfrową.

 

mistrz dotacji tabelaPiotrków wśród mistrzów dotacji! W rankingu "Rzeczpospolitej", dotyczącym pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej, Piotrków Trybunalski zajął 10. pozycję wśród miast na prawach powiatu. Wyprzedziliśmy m.in. Łódź, Kraków, Poznań, Warszawę, Gdańsk.

Ranking "Gminnych mistrzów dotacji" opublikowała "Rzeczpospolita" w dodatku "Rzeczpospolita Samorządna" (8 marca 2010). Dziennikarze gazety wyliczyli, że na jednego  mieszkańca Piotrkowa Trybunalskiego przypadło już 2 tysiące 649 złotych unijnych funduszy z ogólnej sumy 207 mln zł pozyskanych przez gminę. Po ubiegłorocznym rankingu "Newsweeka" - w którym Piotrków zajął pierwsze miejsce w rankingu miast na prawach powiatu dziesięciolecia - to kolejne prestiżowe wyróżnienie dla gminy.
Ranking "Rzeczpospolitej" potwierdza skuteczność pozyskiwania przez piotrkowskich urzędników unijnych pieniędzy. Przypomnijmy, że najwięcej zdobyliśmy na modernizację oczyszczalni ścieków (prawie 160 mln zł), Trakt Wielu Kultur (16,3 mln) oraz na modernizację ulicy Łódzkiej (10,1 mln).
W Polsce jest 65 miast na prawach powiatu. "Rzeczpospolita" ujęła w rankingu 50 z nich. Za Piotrkowem Trybunalskim znalazły się nie tylko Łódź i Skierniewice, ale również takie metropolie, jak: Kraków, Warszawa, Poznań i Gdańsk. Nie wspominając o trzydziestu (sic!)byłych stolicach województw, m.in.: Opolu, Toruniu, Łomży, Krośnie, Elblągu, Suwałkach, Jeleniej Górze, Tarnowie, Włocławku czy Częstochowie.
 

Teraz Polska Piotrków dyplomDo II Edycji Konkursu „Teraz Polska” dla Gmin przystąpiły 72 gminy, w tym również - po raz pierwszy - Piotrków Trybunalski, plasując się na 11 miejscu w kategorii Gmin Miejskich. Szczególnie wysoko została oceniona polityka inwestycyjna naszego miasta (w tej kategorii miasto uzyskało maksymalną liczbę punktów!). Kapituła Konkursu doceniła również realizację polityki społecznej oraz politykę jakości Urzędu oraz działania promocyjne. W ocenie końcowej wskazano także na wysoką dynamikę dochodów własnych Gminy, udział majątkowych nakładów inwestycyjnych Gminy oraz wydatków na łączność i transport, a także wysoką liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

 

 







 

 

ranking miast logo

W rankingu Związku Powiatów Polskich za rok 2008 Piotrków Trybunalski  ponownie zajął wysokie, V miejsce.

Związek Powiatów Polskich prowadzi coroczny ranking powiatów i gmin. W "Rankingu najlepszych powiatów" uczestniczą wszystkie gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu z całej Polski. Ranking trwa cały czas, natomiast na koniec każdego roku przyznawane są puchary i okolicznościowe dyplomy dla zwycięzców.
Związek Powiatów Polskich ocenia m.in. wszelkie działania Urzędu Miasta zmierzające do poprawy obsługi klienta oraz działania promocyjne.

Zobacz miejsce Piotrkowa Trybunalskiego w Rankingu w poszczególnych latach: TUTAJ

 

Rzeczpospolita 2005 dyplomPiotrków Trybunalski najlepszy w województwie łódzkim według rankingu Rzeczpospolitej. Dziennik Rzeczpospolita opublikował coroczny „Ranking Samorządów Rzeczpospolitej 2005”. Miasto Piotrków Trybunalski znalazło się na 16 miejscu w Polsce wśród miast na prawach powiatu. Zostaliśmy wyróżnieni, spośród  65 powiatów grodzkich, jako jedyne najlepsze miasto w województwie łódzkim. "Ranking ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagrodzone zostały te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.” – czytamy w dzienniku Rzeczpospolita.
Od 2002 roku Piotrków Trybunalski w rankingach publikowanych przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej i Prezydium Konferencji Inwestorów otrzymuje tytuł "Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom". A w roku 2004 Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim uznany został za Najbardziej Przyjazny Urząd Administracji Samorządowej w 2004 roku.
Piotrków Trybunalski został wysoko oceniony w kryteriach:
- tempo wzrostu wydatków majątkowych w latach 2001-2004
- pozyskanie środków unijnych na jednego mieszkańca w latach 2001-2004
- tempo wzrostów dochodów własnych w latach 2001-2004

Ranking został opublikowany w specjalnym dodatku do Rzeczpospolitej 26 lipca 2005 roku.
Według "Rz", nagrodzono samorządy, które "najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego". Na dalszych miejscach wśród miast znalazły się: Rybnik, Kraków, Łomża, Płock, Częstochowa, Ruda Śląska, Lublin, Gdynia, Katowice, Kalisz, Zamość, Dąbrowa Górnicza, Kielce, Olsztyn, Piotrków Trybunalski, Radom, Suwałki, Bielsko-Biała i Jelenia Góra. Źródło (PAP)
 

Dyplom europejskiDyplom Europejski dla Piotrkowa Trybunalskiego. Dyplom w Strasburgu odebrał z rąk Johanny Schicker przewodniczącej pod komitetu ds. Nagrody Europejskiej w Radzie Europy Waldemar Matusewicz, ówczesny Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego. Dyplom Europejski prestiżowa nagroda - wręczana jest władzom miejskim lub terytorialnym, których zasługi dla krzewienia idei europejskiej zostały uznane za godne wyróżnienia. Piotrków Trybunalski wybrany został spośród kilkuset miast zgłoszonych do Sekretariatu Generalnego Rady Europy w Strasbourgu. Komisja dokonała oceny na podstawie sprawozdania z działań podjętych przez władze miasta w celu propagowania idei jedności Europy. Dyplom Europejski oprócz Piotrkowa Trybunalskiego otrzymały także po dwa miasta w Belgii i Szwajcarii, po jednym z miast w Austrii, Rumunii i Rosji, cztery miasta we Francji i we Włoszech oraz osiemnaście niemieckich miast. Do działań w ubieganiu się o nagrodę zaliczyliśmy m.in.: kontakty partnerskie z miastami zaprzyjaźnionymi, wymianę personalną studentów i pracowników naukowych uczelni, organizację w Piotrkowie Trybunalskim międzynarodowych konferencji i spotkań oraz wydarzeń proeuropejskich.

 

Najbardziej Przyjazny Urząd statuetkaNajbardziej Przyjazny Urząd Administracji Samorządowej.
Urząd Miasta w kategorii „duże urzędy administracji publicznej” otrzymał główną nagrodę w konkursie na „Najbardziej przyjazny urząd administracji samorządowej Województwa Łódzkiego w 2004r.”. Konkurs realizowany był pod patronatem szefa Służby Cywilnej a organizatorem była Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Łodzi. Decyzję o przyznaniu nagrody piotrkowskiemu magistratowi podjęła kapituła konkursu po rekomendacji audytorów, którzy odwiedzali urzędy i kontrolowali sposób pracy oraz profesjonalność w kontaktach z klientami – mieszkańcami.